Program Wieczoru Wołoskiego na Taborze

  • dr Karolina Bielenin-Lenczowska (UW) "Vlasi, Aromuni, Cincari - o pewnej małej mniejszości Macedonii" - wykład
  • Joanna Wichowska "Czarownice, pieśniarze, umarli" - wykład
  • projekcja filmu "Ja, Pokojnik!" real. Paun Es Durlić i Danijela Dragosavac, 2006
  • Novica Radulović "Lumia alba - jak bezpiecznie przejść na Tamten (Biały) Świat" - opowieść
  • Slobodan Marković (skrzypce, śpiew) z uczniem Petarem Todorovićem (skrzypce, frula, śpiew) - koncert, Novica Radulović - tańce wołoskie
  • Transkapela - koncert

Slobodan Marković śpiewa…

o tym, jak dziewczyna porwana przez Turków, w drodze do Carogrodu (Stambułu), chcąc uniknąć pohańbienia, rzuciła się do Dunaju. O tym, jak w czasie wesela pan młody wzięty został do tureckiego wojska, a kiedy wrócił po dziewięciu latach, żona rozpoznała go po pierścieniu. O tym, jak książę Djedju dziewięć lat spędził w więzieniu, aż myszy założyły sobie gniazdo w jego brodzie. O tym, jak dziesięciu braci stawiało klasztor, a co za dnia postawili, nocą rozsypywało się w proch, dopóki nie zamurowali w fundamentach żony najmłodszego budowniczego - Manojle. O tym, jak Jovan Jorgovan odcinał smokowi głowy, a jedna schowała się do jaskini, skąd co roku (do dzisiaj) wylatują roje jadowitych much. O tym, jak powstało Słońce i Księżyc…


fot. Joanna Wichowska

Wołoskie ballady
(często o tematyce mitycznej i kosmologicznej), pieśni miłosne i epickie, śpiewane z towarzyszeniem skrzypiec szczególną techniką, często improwizowane. Pieśniarze, poeci i muzycy zarazem przyswajają sobie niezliczone, wielozwrotkowe pieśni wyłącznie drogą przekazu ustnego. Ten unikalny rodzaj twórczości w sposób bezpośredni nawiązuje do tradycji greckich aojdów. "Wszyscy przedtekstowi poeci homeryccy zmarli ponad dwa tysiące lat temu (...). Uzyskano jednak bezpośrednie świadectwo od poetów - gawędziarzy żyjących we współczesnej Jugosławii, w kraju sąsiadującym i pozostającym częściowo w granicach starożytnej Grecji. (...) Ich wierszowane opowieści, podobnie jak Homeryckie, są metryczne i formułowe (...)." (Walter J. Ong SJ, Oralność i piśmienność. Słowo poddane technologii, KUL, Lublin 1992, s.89)

Wołoskie tańce
"kola" z charakterystycznymi wysokimi podskokami i synkopowanymi przytupami przypominają znane z opisów i ikonografii tańce starożytnej Grecji. Wśród mniejszości wołoskiej w Jugosławii znane są też tańce obrzędowe towarzyszące uroczystościom pogrzebowym oraz tańce lecznicze (towarzyszące obrzędom rusalskim).

Joanna Wichowska

1 komentarz:

  1. Bardzo wciagajace zajecia! Basiu! Serdecznie dziekuje za uderzajace cieplo, madrosc i piekno! Warsztaty taneczne zostaly poprowadzone tak, ze mozna smialo cieszyc sie tancem! Bravo!!!

    OdpowiedzUsuń